Prechod na navigáciu vodorovná Prechod na navigáciu Hlavné menu
JACHYM s.r.o., Zvolen. psychológia, psychoterapia, dopravná psychológia, rozvojové programy

Al-Anon

RODINNÉ SKUPINY AL-ANON

Nádej pre rodiny a priateľov alkoholikov


  Al – Anon je spoločenstvom príbuzných a priateľov alkoholikov, ktorí sa navzájom delia o svoje skúsenosti, silu a nádej, aby mohli riešiť svoj spoločný problém a pomáhať iným uzdraviť sa z alkoholizmu.          Program Al – Anon má dvanásť krokov, ktorých dodržiavanie učí ľudí trpiacich spoluzávislosťou, ako prestať robiť to, čo robia, ale učí ich tiež žiť pokojne, šťastne a úspešne. Prináša ľuďom pokoj a podporuje liečenie. Dodržiavanie týchto dvanásť krokov je spôsob života. Sú prevzaté z programu anonymných alkoholikov. Ľudia, ktorí sa na stretnutiach stretnú, predstavia sa krstným menom. Nemusia povedať, kde pracujú. Ak nechcú, nemusia povedať vôbec nič. Ak majú a cítia potrebu sa vyjadriť, môžu sa zapojiť do danej témy. Každý hovorí sám za seba, nechá druhého dohovoriť. Nemusia platiť žiadne poplatky, no dobrovoľne môžu prispieť na občerstvenie a na prenájom za priestory, kde sa stretnutia konajú. Nemusia sa nikam zapísať. Nemusia vypĺňať žiaden formulár. Nemusia odpovedať na žiadne otázky. Proste môžu len prísť na stretnutie a sadnúť si. Ľudia tu majú možnosť byť sami sebou, bez pretvárky, že nemajú žiadny problém, pretože všetci prítomní majú spoločný problém.


        
Stretnutia prebiehajú spôsobom rozpravy pripraveného kroku, sloganu alebo zážitku niektorého člena v skupine a po dohovorení sa ostatní môžu k danej téme vyjadriť. Na príprave a podelení sa na krokoch a sloganoch sa členovia striedajú. Po skončení stretnutia sa ľudia často ďalej medzi sebou rozprávajú. Rozoberanie krokov, sloganov znamená uvedomovať si samého seba v situáciách, poznať dané body, načúvať druhým ľuďom a podeliť sa o vlastné skúsenosti.

         Pre študovanie literatúry sa na stretnutiach ponúkajú rôzne knihy, brožúrky, ktoré sa týkajú danej problematiky. V nich sa dočítajú to, čo sa naučili na stretnutiach, ale dozvedia sa aj nové veci.

          V prípade potreby občas zavolajú niekomu s kým sa zoznámili v skupine, aby sa podelili o daný problém alebo sa zdôverili. Postupným učením jednotlivých krokov sa ľudia učia novému spôsobu myslenia, správania a zvládania situácií. „Keď tieto nové návyky získame, program sa stane súčasťou nášho života. Môžeme povedať, že sa postupne začíname uzdravovať, cítiť sa lepšie, meníme sa.“

Spracovala Erika, Al-Anon
(článok spracovaný podľa autorky knihy: M. Beattieová, Koniec Spoluzávislosti) 

OZNAM

Oznamujeme svojim priaznivcom, že skupina AL-ANON
vo Zvolene ukončila svoju činnosť.

Ak váš život ovplyvnilo nadmerné pitie alkoholu blízkeho človeka, odporúčame Vám navštíviť skupinu AL – ANON v Banskej Bystrici, Horná Strieborná č. 5. každý nepárny utorok v mesiaci o 16.30 hod.

 
Kontakt: pre banskobystrickú oblasť: Alena 0905 112 302
pre zvolenskú oblasť: Eva 0908 406 842


viac info: www.alanonslovensko.sk

 


 


438186

Úvodná stránka